Kreatyna: Zbawienie dla mięśni i mózgu czy samobójstwo nerek?

Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych suplementów znanym przede wszystkim sportowcom i kulturystom na całym świecie. Występuje ona przede wszystkim w wołowinie(około 4g/kg), wieprzowinie a także w rybach. Jednak niekoniecznie jesteśmy w stanie zjeść tyle, aby zaspokoić nasze dzienne zapotrzebowanie na ten właśnie związek chemiczny. Pomimo faktu, że kreatyna jest najlepiej przebadanym suplementem diety, wciąż pozostaje tematem dyskusji i badań naukowców. Przeanalizujmy zatem zalety i wady kreatyny i sprawdźmy czy jest ona dla nas niebezpieczna.

Kreatyna zalety i wady

Kreatyna to naturalny związek występujący w organizmie ludzkim, który odgrywa kluczową rolę w procesie produkcji energii, szczególnie podczas intensywnego treningu fizycznego. W ostatnich latach kreatyna zyskała ogromną popularność wśród sportowców, kulturystów i osób aktywnych fizycznie.Dzięki jej zdolności do zwiększania siły, wytrzymałości i szybkości wzrostu mięśni. Jednakże, jej potencjał nie kończy się na sile fizycznej. Badania naukowe sugerują również korzystny wpływ kreatyny na funkcje poznawcze oraz ogólną zdolność regeneracji organizmu.

„Suplementy to kluczowy element, który wspiera cię w drodze do osiągnięcia doskonałości fizycznej i mentalnej.”

Arnold Schwarzenegger

Czy kreatyna jest szkodliwa?

Wiele osób ma podzielone zdanie na ten temat. Zdecydowanie jednak można stwierdzić, że kreatyna nie jest szkodliwym suplementem diety. Niektórzy ludzie jednak unikają jej jak ognia, ponieważ martwią się o swoje zdrowie. Czy jest zatem do tego powód?

Czy kreatyna to steryd?

Wiele osób uważa, że właściwości, jakie posiada kreatyna mogą przypominać działanie sterydów
anabolicznych. Jest to dalekie od prawdy założenie.

Kreatyna jest uznana za bezpieczny związek przez
Miedzynarodowe Stowarzyszenie Żywienia Sportowego i w niczym nie przypomina dopingu.

Kreatyna wbrew wielu opiniom może być używana przez osoby chore na np. cukrzycę.

Wady i zalety kreatyny

Kreatyna jest produkowana naturalnie w organiźmie ludzkim, głównie w wątrobie, nerkach i trzusztce. Wynikające korzyści z jej suplementowania to głównie:

  • Poprawa wydolności podczas treningu siłowego lub wytrzymałościowego, ale również umysłowego
  • Przyrost masy mięśniowej – kreatyna zatrzymuje w naszych komórkach mięśniowych, co podczas suplementacji kreatyną może prowadzić do krótkotrwałego przyrostu zwiększenia masy mięśniowej
  • Zwiększenie siły i wytrzymałości
  • Regeneracja mięśni – Kreatyna przyspiesza regenerację mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym, dzięki czemu szybciej wrócimy do treningów

Można jednak wymienić skutki uboczne kreatyny, które mogą wskazywać fakt że kreatyna jest szkodliwa w przypadku dawkowania suplementu ponad wyznaczoną granicę. Mogą to być:

  • Nudności i problemy żołądkowe – Jak przy każdym suplemencie diety, przy przedawkowaniu mogą
    pojawić się wymioty czy biegunka, jednak u osób zdrowych stosowanie kreatyny w zalecanych dawkach nie wywołuje takich problemów
  • Wzrost masy mięśniowej – Jedna z zalet może równie dobrze być wadą, kreatyna powoduje wzrost tkanki mięśniowej, przez co możemy wydawać się optycznie szersi
  • Problemy z nerkami lub wątrobą – Istnieje teoria, że poziom kreatyniny w krwi (wzrastający dzięki suplementowaniu kreatyny) wpływa negatywnie na nasze nerki, jednak żadne badania tego nie udowaniają.
Czy kreatyna jest szkodliwa? Działanie kreatyny

Jak suplementować kreatynę?

Niektórzy uważają, że pierwsze 5-7 dni z kreatyną powinny być suplementowane z przytupem bo aż 20- 25 gramów dziennie. Pozwala to na szybsze zwiększenie stężenia kreatyny w mięśniach, co po prostu przyspiesza osiągnięcie korzyści. Jest to dużo biorąc pod uwagę fakt że po takiej fazie „ładowania” wystarczy nam już około 5 gramów na dzień.

Podczas suplementowania kreatyny, należy mieć na uwadze, że raczej nie będziemy jej suplementować bez żadnej przerwy. Przyjmuje się okres do 12 tygodni, po czym robimy miesiąc przerwy, aby następnie rozpocząć nowy cykl. Kreatynę powinniśmy popijać dużą ilością wody/soku – istnieje teoria, że lepiej jest wchłaniana z węglowodanami.

Monohydrat czy jabłczan?

Czy kreatyna to steryd , czy kreatyna  szkodzi?

Kreatyna jak wiele innych suplementów ma swoje formy:

Monohydrat jest zdecydowanie bardziej przebadanym, za czym idzie bezpieczeństwo i skuteczność
suplementu, jest to również tańsza alternatywa.

Na temat jabłczanu kreatyny natomiast mamy dużo mniej badań i informacji, niektórzy twierdzą, że jest lepiej wchłaniany od monohydratu, jest jednak tą droższą alternatywą i możliwe, że ta forma kreatyny jest bardziej szkodliwa.

Zdecydowanie ostateczny wybór nie jest jednoznaczny, ale większość osób decyduje się na stosowanie monohydratu wychodząc z założenia „Po co przepłacać skoro mamy coś tańszego i sprawdzonego”.

Podsumowanie

Zatem czy kreatyna jest szkodliwa? Zdecydowanie można stwierdzić, że nie. Kreatyna jest bezpiecznym, przebadanym i nieszkodliwym związkiem azotowym, występuje jednak szansa na nieporządane skutki uboczne jak np. bóle żołądka przy nadmiernym jej stosowaniu jest zalecana zarówno zawodowym sportowcom, jak i amatorom lub osobom. które nie mają wiele wspólnego z sportem. Odpowiednio suplementowana poprawia naszą kondycję, siłę i skupienie.